
Poultry Automatic Vaccinator By Jk Corporation.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Vaccine Injector |
| Dominant Color | Black |
| Material | Metal, Silicone |
| Length | 20-30cm |
| Weight | 0.5-1kg |
| Dose Accuracy | ±0.1ml |
| Usage | Administering vaccines to poultry |
| Compliance | BIS (Range) |
| Features | Easy dose change, Clear dose view, High quality, Long lasting, Low replacement cost, Effortless movement, Silicone feed tube |
Product Overview
Key Features
Specific Advantages
Easy changing of dose without
changing any piston
Clear visibility of the Dose
Best / Quality ratio
Long lasting since replacement
cost is least as only barrel needs
to be changed and not entire device
Plunger Tightness without O ring
High Quality Construction
No need of servicing with silicone oil same effortless movement is ensured every time
Feed tube made of Silicone & not PVC
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JK corporation. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Poultry Equipment in bulk from JK corporation. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sonipat, Delhi
Proprietor
Mr. M Khanna
Address
Plot No. 448, Shahbad Daulatpur, Bawana Road Near Delhi Engineering College, Sonipat, Haryana, 110042, India
Report incorrect details


































