
Plastic Bushes - High Grade Plastic, Durable And Reliable Quality For Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Dimensions | 10-50mm |
| Tolerance | +/- 0.1mm |
| Hardness | Shore 60A |
| Temperature Range | -20°C to 80°C |
| Usage | Tube End Protection, Mechanical Support |
| Features | Durable, Versatile, Cost-effective, Easy Install, High-quality, Precise fit |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Meezan Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from Meezan Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Mustaq Ahamed G
Address
Plot No 18, Lokhandnaidu Street, Ambattur Industrial Estate, Ambattur, Chennai, Tamil Nadu, 600056, India
plastic bush in Chennai
Report incorrect details



































