
Plastic Broom
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Plastic Broom |
| Dominant Color | Green |
| Material Bristles | PVC |
| Material Handle | PP, Wood |
| Bristle Length | 15-20cm |
| Overall Length | 120cm |
| Weight | 300-400g |
| Usage | Floor scrubbing in bathrooms, kitchens, and other plain floors. |
| Features | Durable, Floor cleaning, Water absorbent, Easy to use, Easy to clean |
Company Details
VIDHI ENTERPRISES, Established in 2012 at New Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Supplier of Home Cleaning Products in India. VIDHI ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Plastic Broom, VIDHI ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with high-quality Check Duster, Duster Yellow Medium, Feather Duster, etc.
Focusing on a customer-centric approach, VIDHI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Cleaning Products in bulk from VIDHI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, VIDHI ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Cleaning Products in bulk from VIDHI ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Ajay Singh
Address
Plot No.A-1/125, Outer Ring Road, Paschim Vihar, Near Paschim Vihar Metro Station, New Delhi, Delhi, 110063, India
Report incorrect details






















