
Plastic Brightener - Nanomaterial Enhancer | Superior Lubrication, Enhanced Surface Glossiness, Improved Processing Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Particle Size | 1-5mm |
| Density | 1.2 g/cm³ |
| Melting Point | 150°C |
| Chemical Formula | C₁₂H₂₄O₂ |
| Solubility | Insoluble in water |
| Packaging | 25kg bags |
| Storage | Dry, cool place |
| Features | Improved flowability, Reduced torque, Increased speed, Better dispersion, Enhanced strength, Improved gloss, Surface smoothness |
| Delivery Time | 12 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | safe package |
Product Overview
Key Features
Characteristics:
1. Good internal and external lubrication and surface brightness. Moderate compatibility, good thermal stability, good film forming ability.
2. Good anti adhesive and molding release;
3. Good dispersibility for paints and fillers;
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tianjin Semsuk Technology Co.,Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemicals Agents in bulk from Tianjin Semsuk Technology Co.,Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Tianjin, Tianjin
Name
Mrs. Ning Cui
Address
NO.1, Baohang Road i Airport Industry Parki Free Trade Zone, Tianjin, Tianjin, 300000, China
plastic brightening agents in Tianjin
Report incorrect details























