
Plastic Box Handles
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | PP |
| Color | Yellow |
| Length Range | 100-200mm |
| Width Range | 20-50mm |
| Thickness Range | 2-5mm |
| Load Capacity | 5-10kg |
| Usage | Small appliances packaging |
| Compliance | ROHS |
| Features | Easy Use, Strong Grip, Durable, Lightweight, ROHS Compliant, Customizable Color, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Material: made of PP material which meets the requirements of ROHS environmental protection.
Method of use: inside the second layer of cardboard box is placed in the film, handle a from above through the second layer of cardboard to buckle entirely into the square hole in the plate buckle bit can be.
Usage: suitable for small kitchen appliances, lighting, gift packaging, etc., with a certain load bearing requirements and easy to use.
Color: general white (can be customized to specify the color).
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Foshan Shunde Kaixiang Electrical Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from Foshan Shunde Kaixiang Electrical Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
100
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
Certification
CQC,UL,CE,CSA,SGS,ROHS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Foshan, Guangdong
Name
Ms. Li Xia Jiang
Address
No1, Baizhang Industrial Area, Leliu Town, Shunde District, Foshan, Guangdong, 528322, China
gift packaging box in Foshan
Report incorrect details









































