
Plastic Bottles - High-quality Raw Material, Customizable Sizes, Durable & Eco-friendly
Price: 4.00 INR / Bottle
(4.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Dimensions | 25x7 cm |
| Weight | 20g |
| Closure Type | Screw cap |
| Color | Transparent |
| Recyclable | Yes |
| Features | Lightweight, Durable, Recyclable, Cost-effective, Versatile, Easy to use, Safe |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Bottle/Bottles |
| Price | 4.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Unit Type | Bottle/Bottles |
| Moq | 1 |
| Brand Name | SSF Plastic India Pvt. Ltd. |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Strictly developed in compliance with the international quality standards.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SSF Plastic India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from SSF Plastic India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Dakash Dhawan
Address
3 C/D, 32, Corporate Venue, off. Mahakali Caves Road, Andheri (E), Mumbai, Maharashtra, 400093, India
plastic bottles in Mumbai
Report incorrect details





































