
Plastic Bottle Shredders
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | BS 400 |
| Shred Chamber | 410x410 mm |
| Shred Size | 12-180 mm |
| Capacity | 200-300 kg/hr |
| Voltage | 415 V |
| Power | 3.75 kW |
| Hopper Volume | 120 L |
| Waste Volume | 335 L |
| Material | Alloy Steel |
| Usage | Shredding HDPE, PET bottles up to 2 liters |
| Dominant Color | Grey |
| Features | High capacity, Quiet operation, Durable design, Easy operation, Safe operation, 5-year warranty |
Product Overview
Key Features
ModelBS 400
Shred chamber (mm)410x410 mm
Shred size (mm)12x50-180
Shred Capacity (kg/Hr.)200-300 kg/ hr
Voltage415 V
Power3.75 kw
Hopper volume (Litres)120 L
Waste Volume (Litres)335 L
key Features:
Cutters are made of high grade special alloy steel
5 years warranty on cutters
Designed for minimum noise level
Rugged body all metals construction
Large Hopper capacity
Large waste bin for shredding large volumes
Available in cross cut models
Over load cut off with auto reverse
Thermal cut off for motor
Can be used continuously for non stop shredding
Total assurance for supply of spares
Application: Sui table for shredding HDPE, PET bottles upto 2 liters capacity
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Astech Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Shredders and Cutters in bulk from Astech Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
24AQSPS1131J1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AQSPS1131J1ZN
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Amrish Shastri
Address
No-2, Hina Park, Opposite Shyamal Row House-5, Satellite Road, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
pet bottle shredder in Ahmedabad
Report incorrect details








































