
Plastic Bottle Press Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Connectivity Options | Emergency Stop Switch |
| Accuracy | Press accuracy 2 mm |
| Production Capacity | 60-80 Bottles/hr |
| Plastic Processed | PET, HDPE bottles |
| Features | Energy efficient, Robust structure, Safety interlocks |
| Lubricating System | Centralized Manual Lubrication |
| Noise Level | 75 dB |
| Model No | PBP-1500 |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Frame |
| Machine Type | Hydraulic Bottle Press |
| Motor Power | 5 HP |
| Operating Temperature | 5C to 45C |
| Voltage | 220/380 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Drive | Hydraulic Driven |
| Cooling System | Air Cooled |
| Power Rating | 3.7 kW |
| Product Type | Other, Plastic Bottle Press Machine |
| Technology | Other, Hydraulic Compression |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 5 HP |
| Pressure | Up to 20 Tons |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1500 x 850 x 2100 mm |
| Weight (kg) | 800 kg |
| Color | Blue/Gray |
| Usage & Applications | Plastic bottle compaction, recycling facilities, waste management |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Manufacturers & Exporters Of Hydraulic Baling Press Machines. For More than 15 years, we have built our business on a legacy of quality & reliability. Our Product range includes paper baling press machines, plastic bale press machines, hydraulic vertical baling press, scrap baling press machines, cotton baling machine etc. We always make it safe, never second-rate & are always available to serve you with consistent delivery. Our goal is to provide you now with the absolute best solution for your company´s waste management targets.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACPK2009B1ZG
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACPK2009B1ZG
Mumbai, Maharashtra
Sales Executive
Mr Naved Khan
Address
Sh No. 10, M. K. Compound, Mustafa Market, Kurla Andheri Road, Jari Mari, Sakinaka, Mumbai Suburban Mumbai, Maharashtra, 400072, India
Report incorrect details
























