
Organic Plastic Bottle Mold
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Height | 275 mm |
| Diameter | 114 mm |
| Cavity Count | Single |
| Weight | 15 kg |
| Surface Finish | Ra 0.8 µm |
| Usage | Plastic bottle production |
| Features | Durable mold, Rust resistant, Perfect finish, Precise design, High quality |
Product Overview
Key Features
Plastic Bottle Mold
We are one of the leading manufacturers and suppliers of a comprehensive range of Plastic Bottle Mold that is designed & manufactured using supreme quality plastic and latest technology in compliance with market prevalent norms. Apart from this, this mold is highly appreciated among clients owing to its better durability, rust resistance and perfect finish. We offer this Plastic Bottle Mold in numerous specifications as per the application requirements of the clients at market leading prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJ PET has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Moulding in bulk from RAJ PET at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Rajib Samaddar
Address
8A, Satyajit Roy Sarani, Behala, Kolkata, West Bengal, 700060, India
plastic injection mold in Kolkata
Report incorrect details




































