
Plastic Bottle Cap - High Quality Raw Material, Customizable Specifications | Defect Free Range, Advanced Manufacturing Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Diameter | 28mm |
| Height | 10mm |
| Weight | 2g |
| Color | White |
| Thread type | 28-400 |
| Packaging | Bulk |
| Features | Secure seal, Easy opening, Durable material, Tamper evident, Leak proof, Customizable size, Cost effective |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Paypal, Others, Cash Against Delivery (CAD), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sai Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottle Caps & Plastic Lids in bulk from Sai Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Nilesh Chavan
Address
Gala No. 1, Near Omkar Electric & Hardware, Pathan Wadi, Powai, Mumbai, Maharashtra, 400076, India
plastic bottle cap in Mumbai
Report incorrect details






































