
Pen Printing Machine - 2750x610x1270 Mm Dimensions, Single Color Printing Up To 100 Mm Length | High Speed 3600 Prints/hr, Low Noise, Digital Controls, Low Maintenance
Price: 531000.00 INR / Number Number Unit
(450000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
531000.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Maximum Printing Dia. | 5 to 25 mm |
| Maximum Printing Length | 100 mm |
| Maximum Speed | 3600 prints/hr. |
| Control | Electric |
| Drive | A.C. |
| Power Consumption W/O hot air | 16 Amp. |
| Power Consumption with hot air | 12 Amp. |
| Power Supply | 230V AC. |
| Phase | Single |
| Drying Tunnel | 885 mm long |
| Dimensions | Length - 2750 mm, Width - 610mm, Height - 1270 mm |
| Weight | 280 Kgs. |
| Features | High speed, High efficiency, Low sound, Less labor, Save electricity, Low maintenance, Latest devices, Transport chain, Digital counting, Digital temperature, Digital display, Feeding hopper, Easy movable, Variable speed, Hard chrome |
| Type | Pen Printing Machine |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Power | 415 Volt (v) |
| Weight (kg) | 200 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cheque |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | batra pad printing and automation |
| MRP | 531000.00 INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 100.00 inches |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 100.00 inches |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 100.00 inches |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Color : Single
Maximum Printing Dia. : 5 to 25 mm
Maximum Printing Length : 100 mm
Maximum Speed : 3600 prints/hr.
Control : Electric
Drive : A.C.
Power Consumption W/O hot air : 16 Amp.
Power Consumption with hot air : 12 Amp.
Power Supply : 230V AC.
Phase : Single
Drying Tunnel : 885 mm long with warm air.
Dimensions : Length - 2750 mm, Width - 610mm, Height - 1270 mm
Weight : 280 Kgs. Approx.
Salient Features of Pen Printing Machine :-
* High printing speed.
* High printing efficiency.
* Low sound.
* Less labor required.
* Save electricity.
* Low maintenance.
* Latest mechanical devices.
* Transport chain with V shaped links.
* Digital counting display.
* Digital temperature adjustment.
* Digital volt/Hz display.
* Feeding hopper.
* Easy movable setting.
Variable speed.
* Hard chrome and precision ground shaft and linear bearing for smooth and friction free motion.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BATRA PAD PRINTING & AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Printing Machinery from BATRA PAD PRINTING & AUTOMATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AEHPB3252N1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AEHPB3252N1ZQ
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Savinder Singh Singh Batra
Address
F-233, PHASE VIII, FOCAL POINT, Ludhiana, Punjab, 141010, India
pen printing machine in Ludhiana
Report incorrect details






































