
Black & Blue Pelwin Car Battery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 12V |
| Capacity | 70Ah |
| Dimensions | 350x175x190mm |
| Weight | 18kg |
| Material | Lead-acid |
| Warranty | 12 Months |
| Terminals | Top post |
| Features | High power, Long life, Low maintenance, Reliable start, Durable design, Great performance |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pelwin Battery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Auto Batteries in bulk from Pelwin Battery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACFPB0782K1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACFPB0782K1ZT
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Rakesh Bhatt
Address
Plot No.6, Gohel Plaza, Sarkhej Bavla Road, Changodar, Opposite Chehar Mata Temple, Near Bharat Way Bridge, Ahmedabad, Gujarat, 382213, India
car batteries in Ahmedabad
Report incorrect details


































