
Pellets
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Ronak
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Wood Pellets |
| Dominant Color | Beige |
| Diameter | 6-8 mm |
| Length | 10-40 mm |
| Density | 650-750 kg/m³ |
| Ash Content | <1% |
| Moisture Content | 8-12% |
| Heating Value | 4.5-5 kWh/kg |
| Usage | Biomass fuel for heating systems and power generation. |
| Features | Renewable energy, High density, Clean energy, Low ash, High efficiency |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2005
Certification
ISO 9001:2008,CE,GREEN PRODUCT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Executive Director
Mr. Kamlesh B. Lakhani
Address
Plot 39, Atlas Industrial Area, Near Kotharia Railway Crossing, Opp. Hotel Krishna Park, Rajkot, Gujarat, 360022, India
biomass pellets in Rajkot
Report incorrect details
























