
Pellet Mixing Machine - Heavy Duty Stainless Steel, 300 Kg Capacity, Efficient Mixing For Versatile Food Processing Applications, Durable Design
Price: 160000.00 INR / Piece
(160000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Shape | Rectangular |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Voltage | 220-440V |
| Power | 7.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 1000 x 1500 mm |
| Raw Material | Plastic Granules / Resin |
| Feature | Uniform Mixing, Robust Construction |
| Color | Light Blue & White |
| Product Type | Mixing Machine |
| Material | Mild Steel / Stainless Steel |
| Type | Vertical Mixer |
| Capacity | 200-500 kg/batch |
| Weight (kg) | 600 kg |
| General Use | Mixing Raw Pellets & Additives |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Machine Type | Pellet Mixing Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | Ambient to 50A C |
| Speed Mode | Single Speed |
| Noise Level | a 75 dB |
| Feeding System | Manual Feeding |
| Features | Strong Frame, Fast Mixing, Energy Efficient |
| Function Type | Mixing |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 160000.00 |
| Selling Price | 160000.00 |
| Brand Name | ZIGMA |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CGIPS5665K1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CGIPS5665K1ZS
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Sundar Prabu
Address
223, Corner of GKS Avenue, Siruvani Road, Vadavalli, Near Bharathi Vidya School, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
blender in Coimbatore
Report incorrect details











































