
Pellet Grinding Machine - Jack Fruit, Mango, Tomato & Vegetable Pulp Processing | Multi-functional Food Processing Capabilities, Durable Design
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Shape | Rectangular Base with Cylindrical Hopper |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Push Button / Panel Control |
| Installation Type | Floor-mounted |
| Voltage | 415 V |
| Power | 7.5 kW |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200 x 700 x 1600 mm |
| Raw Material | Pellets (Plastic/Polymer/Feed, Depending on Model) |
| Feature | High Precision Grinding |
| Color | Blue & White |
| Product Type | Pellet Grinding Machine |
| Material | Mild Steel (Body), Alloy Steel (Blade) |
| Type | Pellet Grinder |
| Capacity | 100-400 kg/hr |
| Weight (kg) | Approx. 450 kg |
| General Use | Grinding Pelletized Materials into Fine Granules |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Industrial Grinder |
| Automation Grade | Semi-Automatic / Automatic (Configurable) |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | Ambient to 45A C |
| Speed Mode | Single / Variable Speed (Dependent on model) |
| Noise Level | <85 dB |
| Feeding System | Manual/Auto Feeder |
| Features | Sturdy Construction, Wear Resistant |
| Function Type | Dry Grinding |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 90000.00 |
| Selling Price | 90000.00 |
| Brand Name | ZIGMA |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CGIPS5665K1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CGIPS5665K1ZS
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr. Sundar Prabu
Address
223, Corner of GKS Avenue, Siruvani Road, Vadavalli, Near Bharathi Vidya School, Coimbatore, Tamil Nadu, 641046, India
automatic grinding machine in Coimbatore
Report incorrect details











































