
Simple Control Pelican Torch 2000
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Equipment Type | Portable Lighting Equipment |
| IP Rating | IP67 |
| Capacity | Single Handheld Unit |
| Application Areas | Industrial, Fire Safety, Rescue Operations |
| Usage & Applications | Industrial, Professional, Safety and Emergency Use |
| Operating Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Product Type | Pelican Torch 2000 |
| Type | Marine Hardware |
| Material | Plastic |
| Automatic Grade | Manual |
| Control System | Push Button Switch |
| Drive Type | Other, Battery Operated |
| Weight (kg) | 362 g (with batteries) |
| Dimension (L*W*H) | 20.3 cm (L) x 5.1 cm (Dia) |
| Feature | Simple Control, ECO Friendly |
| Size | Medium |
| Surface Finishing | Matte |
| Power Source | 3 x C Alkaline Batteries |
| Voltage | 4.5 V (from Batteries) |
| Features | Long Battery Life, Non-slip Grip, Easy Battery Replacement |
| Mounting Type | Handheld |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 205 |
| Product Unit | 20 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | S R MARINE |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AJNPB2166J1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJNPB2166J1Z4
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Shiva B
Members since
4 Years
Address
Office No - 6, Malhotra House, W H Road, Opp GPO Fort CSTM, Mumbai, Maharashtra, 400001, India
torch light in Mumbai
Report incorrect details

































