
Paper Cup Making Machine - Durable, Compact Design | Reliable Performance, Hassle-free Operation, Versatile Applications
Price: 6100000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 1500x1000x1800mm |
| Power | 3.5KW |
| Voltage | 220V |
| Production capacity | 100-120 cups/min |
| Cup size | 4-12oz |
| Weight | 1000kg |
| Features | High speed, Durable, Easy operation, Compact size, Low maintenance, Automatic, Versatile |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 10 to 15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, Africa, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
It is famous for its durability, reliable performance, and long lasting service life. This machine is extensively used for making paper cups in different sizes and designs in a quick and hassle free manner. It is compact in size so it can be transported easily from one place to another without any difficulty. Our offered products find its applications in diverse business verticals, ranging for industrial, construction, and logistics to heavy engineering segments.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BAJPC8387A1ZN
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BAJPC8387A1ZN
Kushinagar, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Satish Chaurasia
Address
Gandhi Nagar, Hata Road, Near Shagun marriage Hall, Kushinagar, Uttar Pradesh, 274203, India
Report incorrect details







































