
Paper Cup Making Machine By Azimuth International
Price: 665000.00 INR / Unit
(665000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Paper Cup Making Machine |
| Capacity | 50-60 pcs/min |
| Power | 3.5 kW |
| Weight | 1500 kg |
| Voltage | 380V |
| Dimensions | 2700x1400x1600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Automation | Fully Automatic |
| Cup size | 3-16 oz |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Delhi |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Brand Name | AZIMUTH INTERNATIONAL |
| Price | 665000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Its Product Details are:
Production Capacity (cups per hour) :2000-3000
Machinery Weight :1000-2000 Kg
Model JBZ-S machine is used to produce double side coated paper cups with ultrasonic device
Product efficiency : 40-50pieces/min,
Total Power : 7.5Kw
Weight : 1600Kg
Company Details
At Kuchnaya Azimart, we intend to bring quality groceries to your doorstep, starting with Dry-fruits, Beverage- Tea, Coffee, we shall add spices, Pulses and edible oils in the coming months.
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
5
Establishment
1999
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ADWPA4580G1ZC
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ADWPA4580G1ZC
Delhi, Delhi
Chief Executive
Mr. Avikshit Aneja
Members since
6 Years
Address
AM - 175, Shalimar Bagh, Delhi, Delhi, 110088, India
paper cup forming machine in Delhi
Report incorrect details






































