
Paper Cup Machine By Ar Industry
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 1500x1000x1800 mm |
| Power | 3 kW |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Production capacity | 1000 cups/hour |
| Weight | 1000 kg |
| Features | Durability, Excellent functionality, Rigid construction, Superior efficiency |
Product Overview
Key Features
With
the aid of our sophisticated manufacturing unit, we are able to offer a wide
range of Paper Cup Machine. The
machine is used to manufacture disposable paper cups and is manufactured using premium grade raw material with the help
of ultra-modern technology as per the international quality norms. Suitable for making cups for cold drinks, coffee, tea, milk and soup, this
Paper Cup Machine is available in
various specifications as per the requirements of our clients.
Features:
Durability
Excellent functionality
Rigid construction
Superior efficiency
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from AR INDUSTRY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Business Developement Manager
Mr. Raja
Address
No:48, Diamond Nagar, Coimbatore, Tamil Nadu, 641002, India
Report incorrect details


































