
High Efficiency One-side Pe Coated Paper Cup Machine 3-12 Oz 40-50 Pcs
Price: 650000.00 INR / Unit
(650000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Paper Cup Size | 2.5--12oz, height cup to 120 mm (mold exchangeable) |
| Raw Material | One-side PE (Polyethylene) film coated/laminated paper |
| Suitable Paper Weight | 135-320 gsm (Recommend 170-280 gsm) |
| Rated Productivity | 40-50 pcs/minute |
| Total Power | 5 Kw |
| Power Source | 220V/380V 50Hz or other required |
| Net Weight | 1600 Kg |
| Total Weight | 1800 Kg |
| Package Size (L x W x H) | 2800 x 1320 x 1800 mm |
| Electric Control Box Size | 730 x 600 x 1300 mm |
| Features | High speed, Durable, Easy operation, Cost-effective, Low maintenance, Efficient production, Reliable performance |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 650000.00 |
| Selling Price | 650000.00 |
| Brand Name | Future Packs |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Future Packs has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from Future Packs at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CLRPA1089B1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CLRPA1089B1ZF
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr Future Packs
Address
Eachanari to Chettipalayam Road, Podanur Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641023, India
paper cup making machines in Coimbatore
Report incorrect details











































