
Paper Cup Forming Machine By D. R. Trade Point
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | Dr-12H |
| Cup Size | 6~12 Oz |
| Rated Speed | 65-80 Pcs/Min |
| Main Motor Power | 2.2 Kw |
| Electro Thermal Power | 13.2 Kw |
| Weight | 3 Ton |
| Main Size | 2700Mm X 1700Mm X 1800Mm |
| Features | High Speed, Good Quality, Reduced Waste, Tall Cups, Automatic Feeding, Precise Equipment, Durable Machine, Easy Operation |
Product Overview
Key Features
Paper Cup Forming Machine
USE:
This machine runs steady and fast, finishing cups with good quality, reducing the waste percentage. It is specially good for making tall paper cups. It is the best choice for making paper cups.
FEATURES:
DR-12H High Speed Paper Cup Forming Machine is a high speed automatic machine with multi-working station. It produces of automatic paper feeding, sealing, silicon oil lubrication, bottom punching, heating, knurling, curling and cup discharge. This machine has adopted new technology, imported hot blowing equipment and imported PLC system. It has good feature of precise equipment and it is the first choice for the paper cup manufacturer.
Main Technical Variables:
| Model | DR-12H |
| Cup Size | 6~12 oz (outside diameter of a cup 60~110 mm outside diameter of bottom 50~70mm height of cup 50~138mm depth of bottom 5~10 mm) |
| Rated Speed | 65-80 pcs/min |
| Main Motor Power | 2.2 Kw |
| Electro Thermal Power | 13.2 Kw |
| Air Source | 0.6m3/min; 0.6MPa customer-owned |
| Supply Base Paper | 190~350g / (Single or double PE coating paper) |
| Weight | 3 Ton |
| Main Size | 2700mm X 1700mm X 1800mm |
| Electrical Box Size | 850mm X 700mm X 1400mm |
| Paper Cup Collector Size | 1150mm X 650mm X 2000mm |
| Remark | The paper thickness error margin is 03mm for the same set of mould |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, D. R. TRADE POINT has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plant & Machinery in bulk from D. R. TRADE POINT at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Name
Mr. Chetan
Address
80 feet road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
paper cup forming machine in Rajkot
Report incorrect details







































