
Paper Cores - High-quality Paperboard | Durable, Versatile, Ideal For Various Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Paperboard |
| Diameter Range | 50-500mm |
| Length Range | 100-2000mm |
| Wall Thickness Range | 2-25mm |
| Burst Strength | 100-500kPa |
| Usage | Paper roll support, winding cores, packaging |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Strong, Durable, Versatile, Lightweight, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shetron Metropak Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Packaging Tubes from Shetron Metropak Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
EXPORT MANAGER
Mr. Vikas
Address
A/6, M.I.D.C., Road No. 5, Andheri (East), Near MIDC Police Station, Mumbai, Maharashtra, 400093, India
paper cores in Mumbai
Report incorrect details





































