
Paper Core Tubes - Optimal Quality Raw Material, Various Sizes & Thicknesses
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
As per Market Demand
In Stock
Product Specifications
| Material | Paperboard |
| Diameter Range | 25-150mm |
| Length Range | 50-500mm |
| Wall Thickness | 1-10mm |
| Burst Strength | 100-500 kPa |
| Usage | Packaging, winding applications |
| Compliance | ISO |
| Features | Lightweight, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Customizable |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per Market Demand Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A.R-innovations Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Tubes in bulk from A.R-innovations Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sonipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Ish Ahuja
Address
Plot No. 199, Phase 2, Kundli Sonipat, Haryana, 131025, India
paper core tube in Sonipat
Report incorrect details










































