
Paper Core Cutting Machine - Metal, 4 Inch Core Cutting Diameter, 3500 W Power, 460 Rpm Cutting Speed | Environmental Friendly, High Efficiency, Low Energy Consumption, Plc Control
Price: 37760.00 INR / Unit
(32000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
35000.00 INR /
Weight :
35.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Paper Core Cutting Machine |
| Material | Metal, Other |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Feature | Environmental Friendly, High Efficiency, Low Energy Consumption, Good Quality |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 2 |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Max Quantity | 2 |
| Weight | 35.00 Kilogram |
| MRP | 35000.00 INR |
| Brand Name | ICATA |
| Mop | 1 |
| Price | 32000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Cutting Speed : 460 RPM
Engraving Speed : 150m/min
Phase : Single Phase
Pressure Bar : 120
Rated Power : 3500 W
Core Cutting Dia : 4 Inch
Mother Roll ID : 1.5/2/3/6 inch
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24IQUPS7266C1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24IQUPS7266C1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Shavya Shukla
Members since
6 Years
Address
B No. 204, Kalrav Complex, Opposite Maninagar Railway Station, Maninagar East, Ahmedabad, Gujarat, 380008, India
paper core making machine in Ahmedabad
Report incorrect details











































