
Paper Core Cutting Knife
Price: 100 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | HSS |
| Diameter | 100 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Finish | CNC Ground |
| Usage | Paper core, tube, cone cutting |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Precise cuts, HSS material, CNC ground, Clean finish, Durable blade, Efficient cutting |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 3 Days |
Product Overview
Key Features
CNC ground for acheiving perpendicular and good finish cuts.
Paper Core/Tube/Cone Cutting application.
Best in market.
Unmatched quality.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAFP5779P1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFP5779P1ZE
Nashik, Maharashtra
C.E.O
Mr Navin
Members since
7 Years
Address
Plot No.G-7, M.I.D.C., Ambad, Nashik, Maharashtra, 422010, India
cutting knife in Nashik
Report incorrect details
































