
Paper Core Cutter Machine 2, Minimum Sheet Length: 210 Mm
Price: 40000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Core Cutter |
| Dominant Color | Red |
| Cutting Diameter | 50-150mm |
| Motor Power | 0.75kW |
| Material | Steel |
| Dimensions | 1000x500x800mm |
| Weight | 150kg |
| Usage | Cutting paper cores of varying diameters for recycling or reuse in paper production or packaging industries. |
| Safety Features | Emergency stop |
| Features | Fast cutting, Precise cuts, Easy operation, Durable design, Efficient process, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHRI SIDHI VINAYAK ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from SHRI SIDHI VINAYAK ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06BDVPS3783D1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BDVPS3783D1ZZ
Ballabgarh, Haryana
Name
Mr. Abhay Singh
Address
MCF-411, EAST CHAWLA COLONY, Ballabgarh, Haryana, 121001, India
paper core cutting machine in Ballabgarh
Report incorrect details

























