
Paper Core
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Kraft Paper |
| Color | Brown |
| Diameter Range | 25-150mm |
| Length Range | 500-2000mm |
| Wall Thickness Range | 2-10mm |
| Usage | Packaging rolls, wrapping tubes, industrial applications |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Strong, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Lightweight |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EXCEL TUBES & CONES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Rolls in bulk from EXCEL TUBES & CONES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
Certification
SMERA B4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Anuj Saraf
Address
Plot No-A/101, Green Acre, Movie Time Cinema Lane, Off Link Road, Malad West, Mumbai, Maharashtra, 400064, India
paper cores in Mumbai
Report incorrect details





























