
Paper Coating Extrusion Lamination Machine - Automatic Drive, 1-year Warranty | Direct Drive Technology, Efficient Performance
Price: 3851000.00 INR / Piece
(3851000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Lamination Speed | 200 - 400 m/min |
| Max Lamination Temp | 320AdegC |
| Max Film Width | 1450 mm |
| Membrance Core Size | 3 inch |
| Color | Blue & White |
| Type | Paper Coating Extrusion Lamination Machine |
| Product Type | Other, Paper Coating Extrusion Lamination Machine |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | Yes |
| Control System | Other, PLC |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Direct |
| Heating System | Other, Electric / Hot Air |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380-415 V |
| Weight (kg) | 6000 kg (approx) |
| Dimension (L*W*H) | 8200 x 2400 x 3200 mm |
| Capacity | 200 - 400 m/min |
| Feature | Other, High-Speed Operation, Precision Coating, Energy Efficient |
| Warranty | 1 Year |
| Type of Rollers | Chrome Plated, Rubber Covered Rollers |
| Speed | 300 m/min (max) |
| Input Paper Size | 600 mm - 1500 mm width |
| Suitable Paper | Kraft Paper, Duplex Board, Art Paper |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 3851000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Color | Blue & White |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Horizen Extrusions |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BQRPC3448N1ZF
Certification
23DQLE95
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BQRPC3448N1ZF
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Kalpan Patel
Members since
4 Years
Address
No. - 21-B, Barcelona, S.P. Ring Road, Odhav Circle, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
extrusion lamination machinery in Ahmedabad
Report incorrect details



























