



Omron Plc System
Price: 1500.00 INR / Piece
(1500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Number of Module | 2 (Expandable) |
| Temperature Range | -20C to 70C (storage) |
| Response Time | <0.5 ms |
| Mechanical Life | 20 million operations min. |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 24 VDC/AC |
| Color | Grey |
| Max. Current | 5A |
| Protection Level | IP20 |
| Finish Type | Textured |
| Circuit Type | Digital/Analog |
| Product Type | Omron PLC System |
| Material | Polycarbonate/ABS |
| Insulation Resistance | 100 M min at 500 VDC |
| Contact Resistance | 30 m max. |
| Max. Voltage | 250 VAC |
| Operating Temperature | 0C to 55C |
| Size | 130 mm x 90 mm x 60 mm (approx.) |
| Weight | Approx. 400 g |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Current Rating | 5A |
| No Of Poles | 4 |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Grey |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 500 |
| Mop | 10 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 10 |
| Currency | INR |
| Price | 1500.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
omron plc in Faridabad
Report incorrect details
























