
Omron N-1875
Price: 17000.00 INR / Piece
(17000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Easy setup, High reliability, Modular design, Remote monitoring, Data logging, Process optimization, Cost reduction, Improved efficiency, Enhanced safety, Increased uptime |
| Operating Temperature | -10C to +80C |
| Insulation Material | Plastic |
| Connector Type | Screw Terminal |
| IP Rating | IP67 |
| Humidity % | 95% RH Max |
| Power Factor | 0.9 |
| Efficiency | High |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | Panel / Surface Mount |
| Feature | High Precision, Long Life |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Grey/Black |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Limit Switch |
| Application | Industrial Automation / Safety Interlock |
| Protection Level | IP67 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 250V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Dimension (L*W*H) | 63mm x 31mm x 35mm |
| Weight | 220 g |
| Size | Standard |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 250V AC |
| No Of Poles | 2 Pole |
| Material | Plastic |
| Connection Type | Screw Terminals |
| Payment Terms | Days after Acceptance (DA), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | OMRON N-1875 |
| Brand Name | OMRON |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 17000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Color | Grey/Black |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details


































