
Omron Encoder
Price: 7500.00 INR / Piece
(7500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | Flange/Clamp (Shaft) Mount |
| IP Rating | IP50/IP64 (depending on model) |
| Connectivity Type | Cable |
| Features | Long service life, Reliable performance, High resolution, Easy installation |
| Control Type | Rotary/Incremental |
| Sensor Type | Incremental/Rotary Encoder |
| Phase | Single Phase |
| Cable Length | 2 m |
| Remote Control | Yes |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Industrial Automation, Robotics, Conveyor Systems |
| Speed Range | Up to 6000 rpm |
| Drive Type | Shaft |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Load Capacity | Standard |
| Weight | Approx. 200 g |
| Material | Metal, Plastic |
| Power | 5 - 24 VDC |
| Temperature | -10C to +70C (Operating) |
| Voltage | 5-24V DC |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price | 7500.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AOBPD5561Q1ZI
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AOBPD5561Q1ZI
Kolkata, West Bengal
Sales Manager
Mr. Nilanjan
Members since
2 Years
Address
160, Jodhpur Garden, Ground Floor, Kolkata, West Bengal, 700045, India
Report incorrect details































