




Omron E5cwl R1tc Temperature Controller
Price: 1100.00 INR / Piece
(1100.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP66 (Front Panel) |
| Interface | None (local control only) |
| Wireless | No |
| Response Time | Within 2 seconds |
| Housing Material | Plastic |
| Application | Furnaces, Ovens, Packaging Machines, Food Industry |
| Power Consumption | Approx. 3VA max. |
| Mounting Thread | Panel Mount |
| Sensor Type | Thermocouple/RTD |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measurement Range | Thermocouple: 0C to 1700C, RTD: -199C to 600C |
| Features | LED display, PID control, Auto-tuning, Alarm function |
| Cable Length | Depends on sensor, not included |
| Operating Temperature | -10 to 55C |
| Signal Type | Other, Digital Display, Relay Output |
| Ingress Protection | Front Panel: IP66 |
| Sensitivity | High |
| Product Type | Temperature Controller |
| Material | ABS Flame Retardant |
| Input | Thermocouple (K, J, T) / RTD (Pt100) |
| Output | Relay (SPDT, 250VAC, 3A resistive load) |
| Function | Temperature Monitoring and Control |
| Usage | Industrial Automation |
| Accuracy | 0.5% of FS 1 digit |
| Resolution | 1C |
| Voltage | 100 to 240 VAC, 50/60 Hz |
| Weight | Approx. 110g |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 1100.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
omron temperature controller in Faridabad
Report incorrect details

































