
Omron E32-d51 Fiber Optic Sensor
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Through-beam Fiber Optic |
| Power Consumption | Amplifier dependent |
| Operating Temperature | -40AdegC to +70AdegC |
| Response Time | As fast as 20 Aus (with compatible amplifier) |
| Interface | Fiber optic interface to amplifier |
| Signal Type | Other, Optical (Fiber) signal |
| IP Rating | IP67 |
| Wireless | No |
| Measurement Range | Up to 1000 mm (depends on amplifier and installation) |
| Features | Flexible fiber, high bending radius, robust construction, miniaturized detection head |
| Sensitivity | Adjustable via amplifier |
| Cable Length | 2 meters standard |
| Application | Industrial Automation, Electronics, Packaging, Assembly lines |
| Mounting Type | Panel / Slot / Clamping Mount |
| Product Type | Fiber Optic Sensor |
| Material | Polyethylene / Stainless Steel Sleeve |
| Input | Dependent on amplifier (through E3X-D/NA amplifiers) |
| Output | Light transmission to connected amplifier |
| Function | Object detection / Positioning / Sensing light interruptions |
| Usage | Non-contact object detection in compact or challenging locations |
| Accuracy | High sensitivity (dependent on amplifier used) |
| Resolution | Micron level (amplifier dependent) |
| Voltage | Amplifier dependent (typically 12aEUR"24 V DC) |
| Weight | Approx. 25g |
Product Overview
Key Features
We are dealer and supplier of Omron E32-D51 Fiber Optic Sensor in India, Mumbai, Delhi, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Pune, Nashik, Aurangabad, Nagpur Vapi, Silvassa, Surat, Vadodara, Rajkot, Gandhidham, Morbi, Indore, Bhopal, Faridabad, Ghaziabad, Noida, Gurgaon, Coimbatore, Bangalore, Hyderabad, Kanpur, Goa, Visakhapatnam, Cochin, Ernakulam, Ludhiana, Chandigarh, Baddi, Dehradun, Sangli, Satara, Ichalkarnji, Solapur, Kupwad, Kolhapur, Pimpri, Chinchwad, Jalgaon, Surat, Baroda, Morbi, UAE, Bangladesh, Nepal, Bhutan, Dubai, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Abu Dhabi, Bahrain, Qatar, Muscat, Oman, Sri Lanaka, South Africa, Myanmar, Thailand, Vietnam, Jakarta, Indonesia.
We are dealer, supplier of various manufacture of Omron Proximity Sensor, Omron Proximity Switch, Omron Sensor, Omron Photo Sensor, Omron Photoelectric Sensor, Omron SMPS, Omron Power Supply, Omron PLC, Omron HMI, Omron RFID Sensor, Omron Servo Drive, Omron Servo Motor, Omron Inverter, Omron Drive, Omron Smart Vision Sensor, Omron Safety Relay, Omron Safety Light Curtain, Omron Safety Switch, Omron Fiber Sensor, Omron Encoder, Omron Temperature Controller, Omron Timer, Omron Counter, Omron Level Controller, Omron Relay Terminal, Omron Solid State Relay, Omron Limit Switch in India.
Company Details
We are dealer, supplier, distributor of Proximity Switch, Photoelectric sensor, Proximity Sensor, Rotary Encoder, Color Mark Sensor, Fiber Optic Sensor, Fiber optic cable, Ultrasonic Sensor, Capacitive Sensor, Magnetic switch, Pressure Sensor, Level switches, Flow Switches, Temperature Controller, Counter, Timer, Relay, SSR, Relay Card, Power Supply, SMPS, Limit Switch, Â Micro switch, Plug and socket, Induction Motor, Stepper motor Drive, Terminals, Push Button, Selector Switch, Digital Ammeter, Voltmeter, Panel Lock, Contact element, Indicating Lamp, Tower light, tower lamps, revolving lamp, AC Drive, VFD, PLC, HMI, Transmitters, etc. retro reflective Sensor, linear scale, potentiometer, lvdt, switches, area Sensor, Barcode Scanner, Solid State relay, Incremental encoder, Fuses, Isolator, Safety Barriers, safety relay, melt pressure transducer etc.
We are Dealer Supplier of Various manufacturers and keep stock of various Products. We are supplier of make,Autonics, Panasonic, Datalogic, Pepperl Fuchs, Sick, Banner, Baumer, Contrinex, Omron, Gefran, Telemecanique, Leuze, Carlogavazzi, Riko, Fotek, Teknic, Hanyoung, Jigo, Leuze, Ideal, BTH, Autonix, Teknic, Idec, Selec, Pilz, Sensopart, Delta Drive, Delta VFD, Delta HMI, Delta PLC, Mitsubishi VFD, Mitsubishi PLC, Mitsubishi HMI, Weintek HMI, Fuji, Yaskawa, ABB, Schneider, Danfoss, Kinco hmi, Fatek, parker, Siemens, Autonics, Kubler, Hengstler, Hontko, Elap, Koyo, Elco, Baumer, Hubner, Jencoder, fenac, Tamagawa, Unison, ERI, KAYCEE, Lead shine, GGM, Jai balaji, Honeywell, Wago, Conectwell, Meanwell smps, wika , Keller, Gems, Maxthermo, Â Bussmann, Multispan, Â GIC, ESBEE, Schmersal, Menics, Rexnord, Hicool, Phoenix, Pankaj, Salzer, Stronger, Opkon, Novotechnik, Eaton, Masibus, mennekes, Â Meco, Oriental motor, GIC, Reer, Lika, Â Scale, transducer, Shavison, Kuebler, Pnoz, Safety, fuse, Bornus, Quinwell, in India, Mumbai, Delhi, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Pune, Nashik, Aurangabad, Nagpur Vapi, Silvassa, Surat, Vadodara, Rajkot, Gandhidham, Morbi, Indore, Bhopal, Faridabad, Ghaziabad, Noida, Gurgaon, Coimbatore, Bangalore, Hyderabad, Kanpur, Goa, Vishakhapatnam, Cochin, Ernakulum, Ludhiana, Chandigarh, Baddi, Dehradun, China, Korea, Taiwan, Singapore, UAE, Dubai, Malaysia, Srilanka, Bangladesh, Sourth Africa.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27ACRPG0717F1ZQ
Payment Mode
Cheque
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACRPG0717F1ZQ
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Sachin Goyal
Members since
17 Years
Address
12, 13, Parth Building, Ganesh Peth Lane, Near Plaza Theater, Near McDonald, Dadar (W), Mumbai, Maharashtra, 400028, India
Sensors in Mumbai
Report incorrect details






















