



Omron D4mc 5040 Micro Switch
Price: 350.00 INR / Piece
(350.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cable Length | Not included; terminal type |
| Weight | Approx. 56g |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Load Capacity | 5A at 250V AC/30V DC (Resistive load) |
| Application | Machine tools, Position detection, Elevator control, Safety interlocks, Limit control |
| Phase | Single Phase |
| Remote Control | Yes |
| Mounting Type | Panel Mount (2 M4 mounting holes) |
| Control Type | Snap Action / Micro Switch |
| Features | High mechanical durability, Water and oil resistant, Pre-wired and solder terminal version, Snap action mechanism |
| Sensor Type | Mechanical |
| Automation Grade | Manual/Mechanical |
| Drive Type | Roller Lever Actuator |
| Connectivity Type | Screw terminal |
| Speed Range | 0.1 mm/s to 1 m/s Operating speed |
| IP Rating | IP67 |
| Material | Phenolic Resin (Body), Brass (Roller Lever), Silver Alloy (Contacts) |
| Power | 1/3 HP (AC), 0.25 HP (DC) |
| Temperature | -10C to +70C (no freezing or condensation) |
| Voltage | 250V AC max (rated), 250V DC (max with resistive load) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 350.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
Report incorrect details































