
Omron Cvm1d Plc
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Flexible I/O, Compact design, Easy programming, Reliable operation, Modular design, Cost-effective, Remote monitoring, Seamless integration |
| Speed Range | 8000 steps/ms (basic instruction speed) |
| Remote Control | Yes |
| Cable Length | Max. 5 m for communication |
| Automation Grade | Automatic |
| Connectivity Type | Serial, Parallel Port |
| Processor Type | High Speed Microprocessor 32-bit |
| Control Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Weight | Approx. 1.0 kg |
| Phase | Single Phase |
| Drive Type | Modular Expansion Supported |
| Load Capacity | Varies by Module |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Application | Industrial Automation, Machine Control, Process Control |
| Mounting Type | DIN Rail / Panel Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Sensor Type | Supports Digital and Analog Modules |
| Material | Plastic and Metal Housing |
| Power | 24 VDC, 30 W (typical) |
| Temperature | 0C to 55C (Operating) |
| Voltage | 24 VDC |
Company Details
We are dealer, supplier, distributor of Proximity Switch, Photoelectric sensor, Proximity Sensor, Rotary Encoder, Color Mark Sensor, Fiber Optic Sensor, Fiber optic cable, Ultrasonic Sensor, Capacitive Sensor, Magnetic switch, Pressure Sensor, Level switches, Flow Switches, Temperature Controller, Counter, Timer, Relay, SSR, Relay Card, Power Supply, SMPS, Limit Switch, Â Micro switch, Plug and socket, Induction Motor, Stepper motor Drive, Terminals, Push Button, Selector Switch, Digital Ammeter, Voltmeter, Panel Lock, Contact element, Indicating Lamp, Tower light, tower lamps, revolving lamp, AC Drive, VFD, PLC, HMI, Transmitters, etc. retro reflective Sensor, linear scale, potentiometer, lvdt, switches, area Sensor, Barcode Scanner, Solid State relay, Incremental encoder, Fuses, Isolator, Safety Barriers, safety relay, melt pressure transducer etc.
We are Dealer Supplier of Various manufacturers and keep stock of various Products. We are supplier of make,Autonics, Panasonic, Datalogic, Pepperl Fuchs, Sick, Banner, Baumer, Contrinex, Omron, Gefran, Telemecanique, Leuze, Carlogavazzi, Riko, Fotek, Teknic, Hanyoung, Jigo, Leuze, Ideal, BTH, Autonix, Teknic, Idec, Selec, Pilz, Sensopart, Delta Drive, Delta VFD, Delta HMI, Delta PLC, Mitsubishi VFD, Mitsubishi PLC, Mitsubishi HMI, Weintek HMI, Fuji, Yaskawa, ABB, Schneider, Danfoss, Kinco hmi, Fatek, parker, Siemens, Autonics, Kubler, Hengstler, Hontko, Elap, Koyo, Elco, Baumer, Hubner, Jencoder, fenac, Tamagawa, Unison, ERI, KAYCEE, Lead shine, GGM, Jai balaji, Honeywell, Wago, Conectwell, Meanwell smps, wika , Keller, Gems, Maxthermo, Â Bussmann, Multispan, Â GIC, ESBEE, Schmersal, Menics, Rexnord, Hicool, Phoenix, Pankaj, Salzer, Stronger, Opkon, Novotechnik, Eaton, Masibus, mennekes, Â Meco, Oriental motor, GIC, Reer, Lika, Â Scale, transducer, Shavison, Kuebler, Pnoz, Safety, fuse, Bornus, Quinwell, in India, Mumbai, Delhi, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Pune, Nashik, Aurangabad, Nagpur Vapi, Silvassa, Surat, Vadodara, Rajkot, Gandhidham, Morbi, Indore, Bhopal, Faridabad, Ghaziabad, Noida, Gurgaon, Coimbatore, Bangalore, Hyderabad, Kanpur, Goa, Vishakhapatnam, Cochin, Ernakulum, Ludhiana, Chandigarh, Baddi, Dehradun, China, Korea, Taiwan, Singapore, UAE, Dubai, Malaysia, Srilanka, Bangladesh, Sourth Africa.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27ACRPG0717F1ZQ
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACRPG0717F1ZQ
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Sachin Goyal
Members since
18 Years
Address
12, 13, Parth Building, Ganesh Peth Lane, Near Plaza Theater, Near McDonald, Dadar (W), Mumbai, Maharashtra, 400028, India
plc automation panels in Mumbai
Report incorrect details







































