











Nitrile Examination Gloves - 240 Mm Length, Blue Color, Powder-free | Fda Approved, Ambidextrous, Textured Finger Surface, Available In Medium To Extra Large Sizes
Price Trend: 6.10 - 7.00 USD / Box
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Box
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile |
| Color | Blue |
| Length | 240 mm |
| Thickness | 0.07-0.08 mm |
| Weight | 3.5g |
| Sizes | S/M/L/XL |
| Packaging | 100 pcs/box |
| Features | Durable material, Powder-free, Latex-free, Superior grip, Comfortable fit, Ambidextrous, Beaded cuff, Multiple sizes |
| Equipment Type | other |
| Dimension(L*W*H) | 43*27*37 |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Asia, Central America, North America, Africa |
| Certifications | CE certificate/FDA |
Product Overview
Key Features
superior-grade nitrile disposable gloves for Examination use
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2017
Working Days
Monday To Friday
Payment Mode
Letter of Credit (L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
VP
Mr Yoyin Zou
Address
Room 413, No. 105 Sinan Rd., Huangpu District, Shanghai, Shanghai, 200025, China
examination gloves in Shanghai
Report incorrect details




























