
Nitrile Gloves
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Medical Examination, Laboratory, Food Processing, Cleaning, Industrial Use |
| Size | Medium |
| Set Contains | 100 gloves (50 pairs) |
| Sterile | Non-Sterile |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place away from direct sunlight |
| Weight | Approx. 4.5g per glove |
| Shelf Life | 5 Years |
| Disposable Type | Other, Single-Use |
| Material | Other, Nitrile Rubber |
| Style | Other, Powder Free |
| Cuff | Other, Beaded |
| Disposable | Yes |
| Recyclable | No |
| Sterilized | No |
| Waterproof | Yes |
| Shape | Other, Ambidextrous |
| Length | 240 mm |
| Width | 95 5 mm |
| Color | Blue |
| Grade | A Grade |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BVIPP8324G1Z7
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BVIPP8324G1Z7
Lucknow, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Gaurish
Members since
1 Years
Address
Shop No Ugf 54, Brahma Kunj Shopping Complex Sector B, Kanpur Road Yojana, Lda Colony, Lucknow, Uttar Pradesh, 226012, India
nitrile gloves in Lucknow
Report incorrect details






























