
Full Fingered Powder Free Nitrile Gloves - Green White Color, Dotted Pattern | Includes Protective Mask, Multipurpose Use, Medical-grade Quality
Price: 90.06 INR / Pair
(76.32 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
99.22 INR / Pair
Weight :
320.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Usage | Multipurpose Use |
| Color | Green white |
| Product Type | Gloves |
| Glove Type | Other, Nitrile Gloves |
| Style | Full Finger |
| Pattern | Dotted |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Packets |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 100 Pair/Pairs |
| Currency | INR |
| Unit Type | Pair/Pairs |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Mop | 100 |
| Min Quantity | 100 |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 10000 |
| Moq | 100 |
| Color | Green white |
| Stock Quantity | 10000 |
| Pkg Box Height | 8.00 cm |
| Brand Name | MIDAS |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Rate | 4.00 |
| Pkg Box Length | 21.00 cm |
| Price | 76.32 INR (Approx.) |
| Weight | 320.00 Gram |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| MRP | 99.22 INR |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Product Overview
Key Features
Nitrile Gloves Included: Alongside the main product, a pair of nitrile gloves is also provided.
Protective Mask Included: The package also includes a protective mask for added safety.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SMART TECH STORAGE & SAFETY SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Gloves & Mittens in bulk from SMART TECH STORAGE & SAFETY SOLUTIONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
9
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
03AAFPO6175R1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAFPO6175R1Z3
Ludhiana, Punjab
Managing Director
Mr Vineet Oberoi
Address
K-313, PHASE VIII, Ludhiana, Punjab, 141010, India
nitrile hand gloves in Ludhiana
Report incorrect details








































