
Nitrile Foam - Flexible Lightweight Material | Customizable Quality And Affordable Variety
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Density | 10-30 kg/m³ |
| Thickness | 2-10 mm |
| Width | 10-100 mm |
| Tensile Strength | 5-15 MPa |
| Usage | Gasket, Seal, Vibration dampening, padding and insulation. |
| Features | Flexible, Lightweight, Durable, Versatile, Affordable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
28
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGFG0927Q1ZZ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGFG0927Q1ZZ
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Dinesh Pillay
Address
No. 12/32, Gate No. 679/2/2, Chakan Alandi Road, Village-Kuruli, Pune, Maharashtra, 410501, India
nitrile foam in Pune
Report incorrect details







































