




Nitrile Examination Gloves - Medical Grade, Blue Color | Disposable Type, Other Material
Price: 560.00 INR / Box
(500.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Hospital, Laboratory, Clinics, Industrial protection, Food handling |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place away from direct sunlight |
| Shelf Life | 5 years |
| Color | blue |
| Sterile | No |
| Size | S, M, L, XL |
| Set Contains | 1 box (usually 100 gloves) |
| Weight | 3.0g - 5.0g per glove (varies by size) |
| Dressing Type | Other |
| Disposable Type | Gloves |
| Material | Other |
| Style | Other, Powder Free |
| Cuff | Other, Beaded |
| Disposable | Yes |
| Recyclable | No |
| Sterilized | No |
| Waterproof | Yes |
| Shape | Other, Ambidextrous |
| Length | 240 mm (approx.) |
| Width | 85 mm - 115 mm (varies by size) |
| Grade | Medical Grade |
| FOB Port | mumbai |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100000 Per Week |
| Delivery Time | 15 Days |
| Packaging Details | As per requirement |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Box/Boxes |
| Mop | 1 |
| Price | 500.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Box/Boxes |
| GSTIN | 12% |
| Currency | INR |
| Color | blue |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | SPARK LIFESCIENCES |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SPARK LIFESCIENCES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surgical Dressings & Disposable in bulk from SPARK LIFESCIENCES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACKFS9546B1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACKFS9546B1ZZ
Vadodara, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
Partner
Mr Gaurang Patel
Members since
7 Years
Address
B No. 220, Samanvay Silicon, Beside Datta Mandir, Opposite Kalyan Cafe, Sayajigunj, Vadodara, Gujarat, 390020, India
examination gloves in Vadodara
Report incorrect details




































