


Nitrile Examination Gloves - Color: Different Available
Price: 184.80 INR / Pair
(165.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
184.80 INR / Piece
Weight :
4.50 Gram
1 Pack Contains :
100
Minimum Pack Size :
20
In Stock
Product Specifications
| Color | Different Available |
| Design | Modern |
| Feature | High Quality |
| Gender | Unisex |
| Product Type | Gloves |
| Usage | Medical |
| Pattern | Plain |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1500000 Per Month |
| Delivery Time | 20 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | BOX PACK |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 49.00 cm |
| Currency | INR |
| Product Unit | 20 Piece/Pieces |
| Weight | 4.50 Gram |
| Returnable | No |
| Color | Different Available |
| Pkg Box Breadth | 23.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 184.80 INR |
| Pkg Box Length | 34.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| GSTIN | 12% |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | NEXCARE |
| Packsize | 100 |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 1 |
| Mop | 20 |
| Price | 165.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 20 |
Company Details
Established in 2016 in Ahmedabad, Gujarat, India, NEXCARE has become a name to reckon with in the healthcare and hygiene solution business. Having been in business for more than four decades, we are a well-established Manufacturer, Supplier, and Trader, providing an extensive variety of necessary products specifically designed to suit the requirements of hospitals, clinics, institutions, and retail outlets. Our offered range includes NEXCARE Non Sterile Latex Examination Gloves, Surgical Disposable Cap, Face Mask, High Quality Blue Nitrile Gloves, Sanitary Pad, Baby diaper & Adult diaper and more.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABYFM7270P1Z7
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABYFM7270P1Z7
Ahmedabad, Gujarat
Partnership Firm
Mr Nexcare
Members since
2 Years
Address
SHED NO.37, AKSHAT INDUSTRIAL PARK, NEAR RAILWAY CROSSING NARODA, NARODA GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
nitrile exam gloves in Ahmedabad
Report incorrect details



























