
Nitric Acid - 99.9% Purity, Cas No: 7697-37-2, Inorganic Compound, Boiling Point: 83â°c, Density: 1.51 G/cmâ³, Uses: Fertilizers, Dyes, Explosives
Price: 70.0 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| HS Code | 28080010 |
| Taste | bitter taste |
| Smell | acrid odor |
| Molecular Formula | HNOAC/A,Af |
| Boiling point | 83 A,AdegC |
| Classification | Inorganic Acids |
| Organic Acid Types | Carboxylic Acid |
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99.9% |
| Application | manufacture of fertilizers, dyes, and explosives |
| Appearance | colourless, fuming, and highly corrosive liquid |
| CAS No | 7697-37-2 |
| Other Names | spirit of niter and aqua fortis |
| Usage | Nitric acid is used in the production of ammonium nitrate for fertilizers, making plastics, and in the manufacture of dyes. It is also used for making explosives such as nitroglycerin and TNT. When it is combined with hydrochloric acid, an element called aqua regia is formed. |
| Melting Point | -42 A,AdegC |
| Solubility | >100 g/100mL (20A,AdegC) |
| Raw Material | ammonia |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GANESH ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Acid in bulk from GANESH ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24FXGPS4035B1ZO
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24FXGPS4035B1ZO
Gandhinagar, Gujarat
Proprietor
Mr Kaushal Shukla
Members since
6 Years
Address
308, Krishna Beacon, Gandhinagar, Gujarat, 382470, India
Report incorrect details








































