






Nitric Acid - Application: Manufacture Plastic
Price: 666 USD / Metric Ton
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
25 Metric Ton
Brand Name :
Radhe Enterprise
In Stock
Product Specifications
| Molecular Weight | 63.01 g/mol Grams (g) |
| Molecular Formula | HNOa,f |
| Structural Formula | HNOa,f |
| HS Code | 28080010 |
| Boiling point | 83 A,AdegC |
| Classification | Inorganic Acids |
| Inorganic Acid Types | Nitric Acid |
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 68% |
| Application | manufacture plastic, dye, and fertilizers. |
| Appearance | Yellow |
| CAS No | 7697-37-2 |
| Usage | manufacture plastic, dye, and fertilizers. |
| Melting Point | AC/A^A'42 A,AdegC |
| Density | 1.51 g/cm3 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Solubility | Miscible |
| FOB Port | NHAVA SHEVA PORT |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Letter of Credit (L/C), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Packaging Details | 40kg carboys |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAMFR6333B1ZF
Certification
AN ISO 9001:2015 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAMFR6333B1ZF
Ankleshwar, Gujarat
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Naresh F Sabalpara
Address
Plot No. - 30, Yogi Estate, Phase-2, Near GEB Sub Station, Village Jitali, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
nitric acid in Ankleshwar
Report incorrect details






































