
Nipple Chuck
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Machine Weight | 1.8 kg |
| Test Speed | Manual Operation |
| Test Width | Up to 15 mm |
| Control Mode | Hand Operated |
| Power Supply | Not Required (Manual) |
| Port Size | 1/8, 1/4, 3/8 (customizable) |
| Humidity | 0-95% RH (Non-Condensing) |
| Temperature | 0-50A C |
| Test Range | Applicable to corresponding nipple sizes |
| Number of Specimens | 1 per cycle |
| Specimen Size | Fits standard nipple sizes |
| Capacity | Adjusts to multiple sizes |
| <b>Equipment Type</b> | Nipple Chuck |
| Application | For holding and tightening nipples during pipe fitting, machining or assembly |
| Measuring Range | Depends on jaw adjustment - suitable for 1/8 to 3/4 nipples |
| Accuracy | Precision ground for secure fit |
| Response Time | Instantaneous mechanical response |
| Interface Type | Mechanical |
| Features | Robust construction, anti-slip jaws, corrosion resistant finish |
| Mounting Type | Bench or machine mountable |
| Usage | Machining, assembly and pipe installations |
| Automation Grade | Manual |
| Max Height | Approx. 85 mm |
| Hardness | Hardened Steel (HRC 50-55) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Sample Available | 1 |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
civil engineering instruments in Ambala Cantt
Report incorrect details



































