
Nim Zari Thread
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Metallic yarn |
| Diameter | 0.5-1mm |
| Length | 100-500m |
| Color | Gold |
| Weight | 10-50g |
| Usage | Suits, bedsheets, cushion covers, embroidery |
| Packaging | Spools |
| Features | Intricate design, Long-lasting, Fine finish, Exotic look, Various colors |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Madhani Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Threads in bulk from Madhani Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Ashwin Maganlal Jain
Address
Office No-52 & 53,Hari Echa Industries,Near Udhana Bus Stand, Main Road, Udhana Surat, Gujarat, 395001, India
zari thread in Surat
Report incorrect details


































