
Night Vision Goggles By Medical Sensors India Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Magnification | 3x-5x |
| Field of View | 40° |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Power Source | Battery |
| Weight | 1 kg |
| Dimensions | 150x100x80 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Military surveillance, wildlife observation, security operations |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance | CE |
| Features | Low-light vision, Infrared imaging, Enhanced clarity, Improved safety, Night operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MEDICAL SENSORS INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from MEDICAL SENSORS INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
16
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AADCM8247K1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AADCM8247K1ZX
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr D. G. Subramanyam
Address
1, Sri Balaji H B C S Layout, Near Vidyapeeta, Banashankari 3rd Stage, Bengaluru, Karnataka, 560085, India
night vision goggles in Bengaluru
Report incorrect details





































