
Ms Portable Cabin
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Height | 8 ft (Approx.) |
| Dimension (L*W*H) | 20 x 10 x 8 ft |
| Length | 20 ft (Approx.) |
| Thickness | 1.2 mm (Steel Sheet) |
| Color | White & Blue Combination |
| Product Type | MS Portable Cabin |
| Material | Other, Mild Steel (MS) |
| Roof Material | Corrugated MS Sheet |
| Wall | Insulated Sandwich Panel |
| Thickness Of Wall Panel | 50 mm |
| Door | Other, 1 (MS Frame with Flush Door) |
| Window | Other, 2 |
| Window Style | Other, Sliding |
| Pillar | MS Pipe Section |
| Floor Material | Vinyl Flooring over Plywood |
| Floor Load | 200 kg/m2 |
| Roof Dead Load | 0.5 kN/m2 |
| Roof Live Load | 0.75 kN/m2 |
| Earthquake Intensity | Zone IV & V Compliant |
| Wind Resistance | 150 km/h |
| Use | Other, Office, Site Office, Security Cabin |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Color | White & Blue Combination |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACKFA3817H1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACKFA3817H1ZJ
Ahmedabad, Gujarat
Manager
Mr. Malik Shaikh
Members since
1 Years
Address
No.798, Sur No 138, Near Radhe Kamal Shop, Main Road, Pirana Road, Piplaj, Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
ms portable cabin in Ahmedabad
Report incorrect details



























