
Ms Plates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 6-50mm |
| Width | 1000-3000mm |
| Length | 2000-6000mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Usage | Automotive parts, machinery components |
| Standard | IS 2062 |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Widely Used |
Product Overview
Key Features
We offer a high quality range of MS Plates to our clients...
Company Details
Mehnga Ram Gian Chand, Established in 1971 at New Delhi in Delhi, is a leading Supplier,Trading Company of Iron & Steel in India. Mehnga Ram Gian Chand is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading MS Plates, Mehnga Ram Gian Chand has made a reputed name for itself in the market with high-quality Stainless Steel Angle, Copper Flats, MS Plates, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Mehnga Ram Gian Chand has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Iron & Steel in bulk from Mehnga Ram Gian Chand at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Mehnga Ram Gian Chand has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Iron & Steel in bulk from Mehnga Ram Gian Chand at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1971
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Shiv Kumar Goel
Address
Y-62, Loha Mandi, Naraina, New Delhi, Delhi, 110028, India
Report incorrect details
































