
Mild Steel Plates - Up To 6 Meters, Polished Silver Finish | High Tensile Strength, Ductile And Corrosion Resistant
Price: 35.00 INR / Kilograms
(35.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Construction |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 5mm-150mm |
| Width | 1000mm-4500mm |
| Length | 3000mm-18000mm |
| Surface | Hot Rolled |
| Strength yield | 250MPa |
| Strength tensile | 410MPa |
| Process | HR |
| Plate size is 2062 grade a | 14mm x 1500mm x 6000mm |
| Plate size is 2062 grade b | 10mm x 2000mm x 12000mm |
| Plate weight | 7 (.1874) x 48 x 120 - 314.8 |
| Standard | WERKSTOFF NR. |
| Color | Silver |
| Product Name | Other, Mild Steel Plates |
| Steel Type | Mild Steel |
| Steel Product Type | Steel Plates |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50000 Per Month |
| Delivery Time | 1-3 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Color | Silver |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price | 35.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SPENCERS STORAGE SYSTEMS |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
SPENCERS STORAGE SYSTEMS is the leading Manufacturer, Wholesaler, Retailer, Trader and service provider of Heavy-Duty Racks, Mezzanine Floor, Supermarket Display Racks, Pallet Racks, Slotted Angle Racks , Cable Trays, HR/CR Sheets and much more.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06BBIPM1139A1Z6
Payment Mode
Cheque
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06BBIPM1139A1Z6
Sonipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Sahil
Address
Plot No. 1624, Sector-38, Phase-1, HSIIDC Industrial Estate, Rai, Sonipat, Haryana, 131029, India
mild steel plates in Sonipat
Report incorrect details







































