
Ms Plates
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Heat Resistance | Yes |
| Size | Custom and standard sizes available |
| Coating Type | Can be supplied with anti-rust oil coat or painted |
| Corrosion Resistant | Yes, with coating |
| Hardness | 120 - 180 HB |
| Material Composition % | C: 0.23%, Mn: 0.50 - 1.5%, Si: 0.4%, S: 0.05%, P: 0.04% |
| Recyclable | Yes |
| Product Form | Flat Plate |
| Diameter | N/A (rectangular sheets) |
| Tensile Strength | 410 - 560 MPa |
| Product Name | Other, MS Plates |
| Steel Type | Mild Steel |
| Steel Product Type | Other, Steel Plate |
| Grade | IS 2062, E250, E350, S275, A36 |
| Thickness | 2mm to 100mm |
| Shape | Other, Rectangular |
| Steel Standard | Other, IS 2062, ASTM A36, EN 10025 |
| Surface | Hot Rolled |
| Composition | Carbon, Manganese, Silicon, Sulphur, Phosphorus |
| Application | Other, Construction, Fabrication, Shipbuilding, Bridges, Machinery Parts |
| Dimension (L*W*H) | Customizable, e.g., 1500mm x 6000mm x 10mm |
| Weight | Varies as per size and thickness; approx. 78.5kg/m2 for 10mm thickness |
| Color | Grey |
| Material Grade | IS 2062, E250 |
| Finish Type | Plain / Mill Finish |
| Usage | Structural support, fabrication, industrial applications |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hari Darshan Steel Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from Hari Darshan Steel Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BIEPP5159G1Z6
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BIEPP5159G1Z6
Mehsana, Gujarat
Owner
Mr. Darshan Patel
Address
8, Aakar Heights, Dediyasan GIDC Mehsana, Gujarat, 384002, India
Report incorrect details

































